Menu

O mně

Jmenuji se Anke Glut a jsem interiérová designerka.

Kreativitou, nadšením a empatií proměním obyčejné místnosti v domov, ve kterém funkčnost a krása tvoří harmonii.

Ich heiβe Anke Glut und bin Interior Designer.

Mit Kreativität, Begeisterung und Einfühlungsvermögen verwandele ich Räume in ein Zuhause, wo Funktionalität und Schönheit eine Harmonie bilden.

Follow me

Category
Clients

Deerlovers

Nejlepší odměnou za mou práci je, když rok po dokončení projektu navštívím rodinu, pro kterou jsem navrhoval interiér jejich domu a oni mi s radostí ukazují svůj druhý domov na horách. A děti jsou také št’astné. 🙂

O projektu psali v Mladé Frontě Dnes DOMA 3.5.2023

Budoucí adresa? Nedaleko Vrchlabí!

Kus od Vrchlabí stojí apartmánové domky. Do jednoho se zakoukali manželé z Prahy. Patrový 5+kk s pozemkem 400m2 učaroval Julii a Honzovi. Ona by tu hned bydlela, on tomu dává čas… Zatím tu tráví jejich rodina každou volnou chvíli.   

On miluje hory: lyžování, jízdu na kole, túry. Ona moře, města, památky. Přesto se manželé shodli na Krkonoších. Ale postupně… „Když se kamarádi před covidem rozhodli, že koupí chatu nebo chalupu na horách, začali jsme o ní také uvažovat,“ přibližuje Julia Jelínková. Po vzájemné dohodě manželů nebyl ve hře opuštěný objekt na kopci, kam se leze po čtyřech, ale ten pěkně živý v horském městečku. Hledali ho osobně, naživo a adeptů viděli řadu. Ale kýžený výsledek se nedostavil.

Sakury vybrané přes PC

„Seděla jsem jednou doma u počítače a vyskočil na mě zajímavý developerský projekt řady krkonošských domků v běžné civilizaci. Líbily se i manželovi a hned jsme jeden vybírali: první prodaný, druhý rezervovaný, třetí volný… Tak ten, budiž,“ popisuje Julia podzimní rodinné dohady před pěti lety. Nakonec padla Jelínkovým do klína ona vytoužená „dvojka“. Kdosi rezervaci vzdal. „Co mě pro tuhle nabídku navnadilo? U domů byly ve vizualizaci sakury,“ rozesměje se energická účetní. Pravda je, že horský objekt si manželé po jeho pořízení zamilovali, ač tu sakury nakonec nerostou. „Manžel to má kousek do kopců a já si nepřipadám na samotě. V tom základním jsme vyhráli. A nejen v tom,“ míní spolumajitelka domu se zahradou. Ta – byť ne obrovská – je místem pro dovádění dvou sourozenců, kterým sem rodiče nadělili řadu herních prvků. Na 400m2 se přeci jen řádit dá, i když jisté místo už pohltila odpočinková pergola, markýza a… na řadu přišly i trvalejší květiny.

Vlídný domov… budoucí

Julie si dům přála vždy, ale dařil se jí většinou „jen“ byt. Teď se přání splnilo. „Věděla jsem, že ho nebudeme pronajímat, ale mít pro sebe, tak jsem rozhodla: zařídí nám ho bytový architekt, designer,“ popisuje Julie, která dodává, že to bylo i proto, aby odborník zajistil návrh, ale i samu realizaci. Nastalo další hledání. Zase sehrála roli náhoda. Nyní byl aktérem úspěchu manžel Honza. „Jednou u snídaně mi řekl, že vstal ve čtyři ráno a začal hledat na internetu designera. Líbily se mu realizace Anke Glut, tak ji hned napsal,“ uvádí stále ještě Pražanka. Berounská designérka s německými kořeny se osvědčila. „Řekli k čemu má dům sloužit, jaký je rozpočet a pak mi dali vesměs volnou ruku,“ míní nadšeně Anke Glut. Pravdou je, že pár věcí zadavatelé chtěli: od začátku žádali industriální styl kuchyně a minimalismus pro obývací pokoj v přízemí, což designérka ráda plnila. „Trochu jsme s Honzou debatovali o pracovním ostrůvku v kuchyni,“ směje se autorka návrhu. Do kuchyně vedou prosklené zatahovací dveře z terasy, tím si tu mohla dovolit tmavší tóny nábytku i dřevěných doplňků včetně dubové podlahy. „Mírný oříšek byly podhledové latě, kam se instalovalo osvětlení. Zdařilo se,“ naznačí Anke.

Tady všude žijí Jelínkovi

Dokonale vtipně využili manželé v šedo – champagne – hnědém interiéru své příjmení… Motiv jelena v lehce lila barvě je nenápadně zakomponován jako pozadí kuchyně, ale vtipně zdobí též stěnu sedacího koutu naproti, či dominuje v témže dekoru ložnici v patře. Pár zlatých ozdobných sošek „vysoké“ v poličkách či na stolku je ještě drobnou připomínkou, kdo je tu pánem. „Můj hlavní požadavek byla šatna. Tu jsem děsně chtěla,“ zdůrazňuje svou praktickou volbu Julie. Netoužila mít nikde moc skříní, ale oblečení i další věci šikovně schovat, aby vnitřní prostor působil stále uklizený a čistý. Nikoli ale nemocničně sterilní a už vůbec tu neměl figurovat selsko venkovský styl! Jen moderní přírodní prvky. „V tom panovala z obou stran shoda,“ uvádí designérka. Je-li řeč o mimořádné šatně, ta vznikla v prvním patře u ložnice. „Ložnice byla veliká, ale vize šatny větší. Proto jsme ji dobrovolně trochu zmenšili,“ připomíná Julie. S manželem rozhodla o specifických průchozích skříních. Vznikl neotřelý a elegantní labyrint úložných prostor, které neruší charakter domu. Ani ho neoklešťují. Jít si pro ponožky, zimní bundu i sáňky je… prostě dobrodružná zábava.

Dětská království i od truhláře

Část vnitřního zařízení krkonošského domu je dílem nábytkářských řetězců, část vyšla z rukou šikovného truhláře, který zpracovával věci na míru. „Zasloužil se třeba o dětská království,“ ukazuje Julie Jelínková s tím, že i ty navrhla  Anke. Jen se zadaným východiskem, že nemá jít o „miminkovské“ pojetí, ale o pokojíky pro mladou slečnu a svižného kluka. A propos, když se interiér rýsoval na designérčině prkně, bylo období covidu a Julie byla po druhé těhotná… „Klučičí pokoj jsem se rozhodla udělat modrý. A tak, aby sloužil klidně jako školní pracovna, ale i jako fajn herna. Proto mu dominuje obrázek kosmu a je tu i vorvaň,“ popisuje Anke Glut se shodnou radostí, jakou měl ze svého pokoje malý Honzík. To místnost pro slečnu ztělesňuje malý domeček v růžové. Každopádně v obou případech jsou šikovně schovány úložné prostory, poličky a vtipně instalovány stoly. Chvíli se na nich dá kreslit, chvíli slouží jako lavičky při koukání z okna. Obě dítka bydlí v užších delších místnostech v patře vedle ložnice rodičů.

Luxusně teploučká koupelna

„Chtěla jsem všude podlahové topení, ale na tom jsme se s manželem neshodli, takže v obytné části není. Ale v koupelnách je, a tam si ho užívám,“ naznačuje rezolutně Julie. Má holt ráda teplo! V koupelnách zasáhla designérka výrazně: určila, kde bude sprchový kout, kde niky… to se stihlo v rámci tzv. klientských změn, před dokončením stavby. „Zdroj tepla, tedy kotel, je schován v technické místnosti dole v přízemí. Tam jsou i další nenápadné skříňky na úklidové věci a tak,“ přiznává Julie s tím, že posledním pokojem je jednou pracovna, pak zase pokoj hostinský. Mění se, jak třeba. „Anke vděčíme za řadu zajímavých zásahů, postřehů i rad. A za skvělý interiér! Jsme rádi, že jsme ji potkali,“  nadechne se Julie a pokračuje: „Hlavně jsme nadšeni z nového bydlení, i když zatím je spíš chalupou, ale to nemusí být trvalé… Ráda sedím v pergole, ráda tam koukám z obýváku do zahrady. Je mi tam dobře,“ uzavírá Julie a vysvětluje, že právě kvůli výhledům ven nechtěla nikde ani záclony. Ty jsou podle ní jen na lapání prachu. I když tady v horách se zase tolik nepráší.

Klára Hanušová doma@mfdnes.cz

 

https://www.interierroku.cz/cs/interier/1737/

Šumavská chalupa Previous project
Mountain Chalet Next project